Aktuální fotoaparát, který používám je
SONY A7II

Příjemná velikost, ovládání a pracuji s ním pouze v manuálním režimu. Má dobrý hledáček, stabilizaci čipu, kterou občas využiji. Neřeším zbytečně pro mě zbytečné funkce, které stejně nevyužiji a jen fotím. Pracuji pouze s časem, někdy zvednu ISO na víc než 50  :)
Mám jej převážně kvůli historickým objektivům a rozmanitostí redukcí k němu nabízených.
STATIV.
 Prošel jsem si mnoha stativy než jsem pochopil, že se na nich nevyplatí šetřit. Pokud se spokojíte s klasickým plastovým kusem za pár stovek, budiž, ale pokud to myslíte s focením vážně, zapřemýšlejte a dejte výběru stativu nějaký čas i finance. Může vás to přijít na pěkných pár tisíc, ale ve finále zjistíte, že byste ještě více investovali do stativů levných, které opravdu nestály nebo se rozpadly. Z vlastní zkušenosti vím, že potřebuji stativ, který je opravdu pevný i s těžkým teleobjektivem a flexibilní například při rozložení k zemi na potřebu fotografovat MACRO.

MANFROTTO 055XPROB

Jeden z těchto stativů byl právě MANFROTTO 055XPROB, se kterým jsem strávil 10 let fotoživota a který nikdy nezklamal ačkoli jsem ho požíval ve vodě, mrazu, blátě a všech přírodních podmínkách.

Manfrotto Befree GT XPRO Carbon tripod

Díky laskavosti společnosti STEDIS , která má zastoupení výrobků Manfrotto pro ČR a SR, mám možnost spolupráce a práce právě s výrobky této značky.  Tripod Manfrotto Befree GT XPRO Carbon tripod vlastním jen chvíli, ale první zkušenosti jsou perfektní. Na to kolik unese, je poměrně lehký i skladný. Zámky nohou jsou přesné, pevné a nemají vůli se protáčet. Dále nastavení tuhosti chodu hlavy v povoleném stavu je skvělá věc. Udrží i objektiv s váhou cca. 5kg aniž by padal a dá se s ním plynule pracovat ve smyslu otáčení při přeostřování na jiné místo. Výklopný středový sloupek je, pro mě jako člověka, který fotí hmyz, kytičky a jiné u země se vyskytující objekty naprosto výborná pomůcka. S fotoaparátem se dostanete k zemi velmi rychlým překlopením sloupku.

Pro mnohé je minimální výška stativu 9cm stále dost vysoko na fotografování přímo u země. Tohle vše se vyřeší buď povolením objímky objektivu (pokud jí objektiv má), a otočením i s fotoaparátem do nám přijetelné pozice, nebo se hlava stativu otočí výřezem k zemi a můžeme fotografovat vzhůru nohama aniž bychom museli složitě předělávat středový sloupek jak je zvykem u jiných značek stativů. Jsou to pouze mé zkušenosti se stativem přímo z terénu. ​​​​​​​

Poloha fotografování u země.

Poloha fotografování u země kdy je fotoaparát vzhůru nohama.

Čištění stativu je snadná záležitost.

Back to Top